Dondurmaların En Tatlısı
Şoklu Dondurma

72 Saat Erimeyen Özel Şoklu Paketlerimiz ile Dondurmalarımız Yurdun her yerinde.

Dondurma Life

Damak keyfinizin yaşamınıza anlam katan detayları Dondurma Life’da...

DETAY
Fotoğraflarımız
FOTO GALERİ
Videolarımız
VİDEO GALERİ
00 90 242
512 00 46
Tadı İnceliğinde

Baklava yufkası o kadar ince ki havaya kaldırdığınızda karşınızdakini nerdeyse tam anlamıyla görebiliyorsunuz. Zor beğenen servet ve mevki sahiplerini hoşnut etme çabasının, baklavayı basit bir hamur işi olmaktan çıkartıp ustalık gerektiren incelikli bir mutfak ürünü haline getirdiği söylenebilir.

Saray'da ve konaklarda, baklava yapımında usta olan aşçıların tercih edildiği ve baklava yufkasının çok ince açılmamış olmasına önem verildiği biliniyor. İşe alınacak aşçıya, sınama olarak, pilavın yanı sıra baklava da yaptırılmış. Aşçının usta olanı, hamuru kesişinden anlaşılırmış. Kesilen pazılar açıldığında, hem çok ince hem de tepsinin içini tam kaplayacak boyutlarda olursa, aşçının ustalığı kabul edilirmiş.

Eski İstanbul konaklarında yapılan baklavalarda aşçının bir tepsiye en az yüz kat yufka sığdırması istenirmiş. Baklava tepsisi fırına girmeden önce konak sahibinin huzuruna getirilirmiş, o da, bir Hamid altınını yarım metre kadar yükseklikten dik olarak baklavanın üzerine bırakırmış. Altın yufka katlarını delip tepsinin dibine değerse, aşçı başarılı sayılırmış. Eğer, altın yufka katları arasında kalırsa, baklava tepsisini mutfağa geri göndertirmiş.